MENU
MyConnect Login
DISCOVER
CARE
CHALLENGE
GROW

Staff List

Staff Contacts

Staff Name

Position

Rosslyn Abbey Teacher – Mathematics
Jhana Allan  Music Tutor – Strings 
Jacquelyne Armstrong  Teacher – Performing Arts
Jenny Baensch Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Nathan Baird House Co-ordinator – Weeks, Teacher – Performing Arts
Allison Ball  College Psychologist 
Lachlan Barratt  Music Tutor – Guitar 
Tim Baum  House Co-ordinator – Walling (Acting), Teacher – Business Studies 
Georgina Bennett  Public Relations and Marketing Manager 
Daniel Berry  Music Tutor – Drums 
Sue Bidwell Administrative Assistant – Transport, Curriculum and International
Lex Bishop  Learning Assistant – Technology
Rebecca Boag  Business Services Support Officer 
Glenn Booth  Caretaker 
Greg Booth Caretaker
Judi Booth Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Maria Borghesi Technical Services Librarian 
Maria Boucher Learning Leader – English 
Lisa Bowring  Teacher – Human Movement  
Vincent Bradley  Teacher – Performing Arts and Media, Piano Accompanist
Terri Broughton  Administrative Assistant – Middle School 
Nicholas Brown Music Tutor – Guitar
Hayley Bullas  Outdoor Recreation Trainee 
Melissa Canty Head of Year 11
Fiona Carnell Learning Leader – Discovery, Learning Leader – Languages (Acting)
Louise Carroll Teacher – Year 2 
Simon Carter Music Tutor – Lower Brass
Dianne Castles Learning Assistant – Visual Arts
Lisa Cauteruccio Learning Assistant – International Student Program
James Chew  Teacher – Visual Art 
Roxanne Chung  Homestay Officer – International Student Programs 
Rachel Clark Teacher – International Student Programs 
Peter Clarkson Learning Leader – Humanities
Lynda Clerke Administrative Assistant – Wellness Centre
Brian Coffey  Maintenance 
Jacqueline Coffey Head of Year 9 (Acting) 
Catrina Coraci Administrative Assistant – Senior School
Carolyn Corless Administrative Assistant – Primary School
Paul Cotton Learning Leader – Performing Arts
Leanne Crome Teacher – Science 
Maree D’Angelo Administrative Assistant – Performing Arts
Christine Dashper  Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre 
Kathryn Davies Head of Year 7 (on leave Terms 1 and 2)
Elissa Day Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Martin De Clercq Head of Year 10
Gabriel de Guzman Learning Leader – Journey
Sharon DeKoning Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Pamela Dennison Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre 
Melissa Christie Head of Year 9
Claudia Dittloff Teacher – Languages
Monica Dorn Teacher – Food Technology
Tanya Downs  Teacher – Primary STEM  
Rowena Eefting  Teacher – English 
Noah Essaghir  Teacher – Primary Human Movement
Melinda Etherson  Accountant 
Thibaut Favalessa Music Tutor – Piano 
Paul Fielding Learning Leader – Mathematics
Sunny Ford Music Tutor – Voice
Emma Freeman  Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre 
Callan Frost  Learning Leader – Languages
Murray George House Co-ordinator – Wurundjeri, Teacher – Humanities
Katie Gleeson  Teacher – Science 
Katherine Goeree Teacher – English and EAL
Jacinta Graham  Teacher – Languages and Humanities
Robyn Green Student Placements Officer – EXITs and Exchanges
Arlene Hadlum Learning Assistant – Early Learning Program
Wendy Hands Senior Finance Officer
Pam Hardwick Library Assistant
Debra Harrison Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Andrew Harvey Grounds and Maintenance Supervisor
Lynne Harvey VASS Co-ordinator and Assistant to the Learning Office
Casey Hawley Learning Leader – Assessment and Reporting
Geoff Hedges  Maintenance 
Jennifer Heffernan Learning Leader – Support Education
Charlotte Huang  Receptionist 
Kate Hutchinson  Sport Co-ordinator 
Brooke James Teacher – Primary Learning Enhancement
Ralph Judd Teacher – Science
Ann Kane Finance Officer – Accounts Payable
Debra Kane  International Student Programs Officer
David Kinnersley  Teacher – Mathematics and Science 
Linda Kitto  Teacher – Science and Human Movement
Peter Krausz  Manager of Careers and VET 
Sharon Kropp Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Tyson Legg  Music Tutor – Voice 
George Leone  ICT Technician 
Steve Lingard Manager of International Programs
Kee Yong Li Teacher – Information Technology
Victoria Lok  Music Tutor – Piano 
Gayle Mackenzie Teacher – Business Studies
Denise Macvean Teacher – Support Education and English
Daniel Mamrot  Music Tutor – Guitar 
Colin Marriott Teacher – Mathematics
Julia Martin  Teacher – English 
Louis Martin  Teacher – Year 1 
Kate Matthews  Teacher – Year 4 
Jan McCalman Receptionist
John McConchie Learning Assistant – Visual Arts
Stephen McDonald  Teacher – English
Laura McInnes  Digital and Publications Officer 
Maria McInnes Admissions Officer
Linda McMahon College Nurse and RTW Co-ordinator
Sam Millar  Learning Leader – Health and Human Movement 
Michael Miller Head of Year 8
Jennifer Mills  Music Tutor – Strings 
Adam Mitchell Teacher – Year 5
Paula Moore Teacher – English and Humanities
Stefan Mummert Teacher – Languages
Nicole Nash  College Nurse and RTW Co-ordinator
Vicki Nation  Teacher – Mathematics 
Dorel Nichilciuc Maintenance
Kristine Niven Marketing and Events Officer
Megs O’Connell School Manager – Outdoor Education Group
Jo O’Rielly Teacher – Mathematics and Science
Roger Oates Principal
Carolyn Ondaatje  Music Tutor – Flute 
Louise Otto Technical Services Librarian and Archives Assistant
Nick Owen Head of Middle School
Bill Pedler Finance Officer
Matthew Plummer Teacher – Technology
Adam Popalzai ICT Services Manager
Josephine Reed Registrar and Personal Assistant to the Principal
Jennifer Rewell  Science Laboratory Technician 
Elaine Rippon Teacher – Support Education and Mathematics
Mark Roberts Learning Leader – Visual Arts
Sally Rochlin  Music Tutor – Clarinet and Saxophone 
Candice Rulach Head of Year 12
Olivia Rush  Teacher – Early Learning Program 
Kate Ryan Teacher – Visual Arts
Christine Schiller Primary Learning Enhancement and Dimensions
Veronica Scopel Administrative Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Rita Setford Transport Officer – International Student Program
Jacinta Shannon  Teacher – Primary Performing Arts 
Mandy Shepherd Assistant – Canteen
Tony Sheppard Chief Financial Officer
Felicity Simons Assistant – Canteen
Brenda Smith Learning Assistant – Technology
Gareth Smith Learning Leader – Teaching Operations
Hollie Smith  Teacher – Early Learning Program 
Nadya Smith  Finance Officer – Accounts Receivable  
Andrew Spurritt Centre Operations Officer – Alan Ross Centre
Wendy Squires Library Assistant
Bronwyn Stewart  Assistant – Canteen 
Caitlin Stewart  House Co-ordinator – Hovell, Teacher – Food Technology and HHD 
Deb Strudwick  Teacher – Visual Arts 
Jacqui Swift  Teacher – English and EAL
Donna Temme Work Education Co-ordinator
Daniel Thomas  Head of Primary School 
Karin Thompson Human Resources Manager
Mark Tomietto Teacher – Year 6
Heidi Tringas Learning Leader – Information and Resources 
Annalie Turner  Teacher – Visual Arts 
Melissa Turton  Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre 
Robyn Van Leeuwen  Learning Assistant – International Student Program 
Karen Verdino  Learning Assistant – Food Technology
Belinda Vertriest  Deputy Principal and Head of Senior School 
Anita Volombello Learning Enhancement Teacher
Mallory Vos Learning Assistant – Early Learning Program
Lisa Wadsworth Learning Assistant – Dame Phyllis Frost Centre
Blake Walter  Teacher – Human Movement 
Johanne Waters Manager – Canteen 
Lauren White  Teacher – Prep
Roxanne White  College Psychologist
Kerrie Williams  Manager – Uniform Store
Jason Wood Learning Leader – Senior Studies
Martyn Wood Learning Leader – Science
Matthew Wood Director of Learning 
Chloe Woodman  Teacher – Year 3 
Wayne Young Learning Leader – Technology
Nancy Zammit  Teacher – EAL 
© Copyright 2017 Billanook College.